توصیه‌های کاربردی برای استفاده کم‌ زیان از موبایل

تشخیص خبر: نیمی از این سیگنال در دست جذب می‌شوند و وقتی گوشی روی گوش، موجب افزایش نیم‌درجه‌ای حرارت می‌شود، بلافاصله بدن برای کاهش دما به آن نقطه، خون پمپاژ می‌کند.

اواخر اسفند‌ماه خبر از جمع‌آوري دکل‌های مخابراتی مربوط به تلفن‌هاي همراه از سوی شهرداری در مناطق مختلف تهران رسيد. در ميان دلايل جمع آوري دو دليل قابل تامل است: آلودگي بصري منظر شهري و مضرات امواج.

بر اين اساس حدود ۱۵ سایت در شهر تهران جمع‌آوری و بر ممانعت از نصب بیش از ۲۰۰ سایت ديگر تأكيد شد؛ سايت‌هايي كه به گفته اپراتورهاي تلفن همراه مدتی است كه در انبار هستند.

از سوي ديگر آنتن‌دهی همراه اول در مناطقي مانند گيشا و منطقه شكوفه خيابان پيروزي و … كه دكلشان جمع شد، به مشكل برخورد و نارضايتي مردم را در پي داشت. تصور عمومي اين بود كه راه‌اندازي شبكه‌هاي ۳G و ۴G مسبب اين نقاط كور است، ولی بلافاصله مشخص شد كه مشكل جاي ديگري است.

شرایط نصب و پایش‌های بعدی

عصر ایران درباره این دکل ها و آثار آن، قضاوتی ندارد بنابر این برای اطلاع بیش‌تر از جزئیات این موضوع ابتدا با مدیر دفتر حفاظت در برابر اشعه سازمان انرژی اتمی کشور تماس گرفتیم. هرچند که وی انجام گفت‌وگو را منوط به هماهنگی با روابط عمومی این سازمان کرد اما همین قدر گفت که در کل، آنتن‌های بی‌تی‌اس مضر نیست و این مهم البته به شرایط نصب و پایش‌های بعدی نیز بستگی دارد که خوشبختانه تاکنون در بررسی‌ها مورد خاصی گزارش نشده است.

راه جایگزین وجود ندارد

یک منبع آگاه در مخابرات نیز با بیان این‌که در‌حال‌ حاضر تمرکز بحث شهرداری تهران روی آلودگی بصری منظر شهری است، به خبرنگار ما گفت: در شهر تهران حدود ۱۵۰۰ ایستگاه دارد که ۶۵ درصد آن‌ها دارای دكل بی‌تی‌اس هستند اين دكل ها براي ايستگاه هاي زميني از ۲۴ متر تا ۴۲ متر و براي ايستگاه هاي پشت بامي ۶ متر تا ۱۸ متر هستند و براي مابقي موارد از پايه هاي لوله‌ای که آنتن بروي آن قرار می‌گیرند، استفاده می‌شود که سازه‌ای محکم در برابر باد و طوفان دارند.

وی با اشاره به این‌که تهران نه‌ تنها در طول و عرض بلکه در ارتفاع نیز بی‌رویه رشد کرده و یک شهر بلند شده است، افزود: رشد بی‌رویه ارتفاع ساختمان‌ها مخل عبور و مرور امواج است، زیرا این امواج باید از فراز و میان ساختمان‌ها رد شوند اما تعدد ساختمان‌های بلند راه امواج را سد و آن‌ها را بلاک می‌کند. بنابراین چاره‌ای جز افزایش ارتفاع آنتن‌ها یا احداث سایت جدید باقی نمی‌ماند.

وی ادامه داد: راه جایگزینی برای این‌کار وجود ندارد و در همه دنیا برای افزایش پوشش شبکه تلفن همراه و جلوگیری از افت کیفی آنتن‌دهی از ایستگاه‌های زمینی استفاده می‌شود، زیرا ایستگاه‌های ماهواره‌ای از فاصله بسیار دور (حدود ۱۰ هزار کیلومتری) امواج را ارسال می‌کنند که با تأخیر و هزینه بسیار همراه است و قدرت سیگنال نیز در نزدیکی زمین کاهش می‌یابد، تا جایی که زیر سقف‌های ضخیم قابل دریافت نیست.

به گفته وی، بر اساس گزارش‌هاي سازمان بهداشت جهاني، وقتی آنتن تلفن همراه پر باشد، تشعشعات آن كمتر است اما وقتی سیگنال ضعیف است، گوشی‌های هوشمند توان بیشتری را صرف دریافت سیگنال می‌کند. بطور مثال در جاده‌ها كه فاصله آنتن با موبایل زياد است، تنها دو دقیقه صحبت با تلفن همراه باعث داغ شدن باتري تلفن و زودتر خالي شدن شارژ آن مي‌شود.

مراکز تحقیقاتی آمریکا، چگالی امواج کلی تلویزیون، رادیو و موبایل تا ۴۷۰ را مجاز می‌داند و خوشبختانه حداکثر چگالی امواج در تهران ۲۲ یا ۲۳ است که مجموعا ۵ درصد استاندارد جهانی می‌شود و در دنيا نیز تمامی جمعیت چند میلیاردی مشترک موبایل از همین آنتن‌ها استفاده می‌کنند.

اپراتورها به‌صورت مشترک از دکل‌ها استفاده کنند

وی با بیان این‌که ارائه خدمات ۳G و ۴G بر پایه همین سایت‌ها انجام می‌شود، درخصوص ارزش آنتن‌های جمع‌آوری‌شده گفت: خود دكل ها بین ۲۵ تا ۴۰ میلیون تومان ارزش ریالی دارند اما با تجهیزات جانبی آن تا ۳۰۰ میلیون تومان ارزش پیدا می‌کند که درواقع متعلق به بیت‌المال است. شايان ذكر است درحال‌حاضر توان ساخت بی‌تی‌اس پر ظرفيت در داخل كشور وجود ندارد و از برندهایی همچون اریکسون، نوکیا و هوآوی خریداری می‌شود.

این منبع آگاه با بیان این‌که اخطارهای شهرداری درخصوص این دکل‌ها ادامه دارد، به اپراتورها پیشنهاد داد که برای این‌که گامی در راستای تفاهم با شهرداری بردارند، از دکل‌های مشترک استفاده کنند، تا نیاز به نصب آنتن‌های بی‌تی‌اس به حداقل برسد.

وی همچنین با اشاره به استتار برخی از این دکل‌ها با روش «نمای درختی» در برخی مناطق تهران مانند پارک شهر و اتوبان صدر گفت: با توجه به این‌که سازمان انرژی اتمی و وزارت بهداشت بی‌ضرر بودن این آنتن‌ها را تأیید کرده‌اند و مجوز نصب آن‌ها از سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي دریافت شده و درحال‌حاضر عمدتاً بحث تأثیر آن‌ها بر منظر شهری مطرح است، كه اپراتور اول اعلام آمادگی کامل کرده تا نسبت به زیباسازی آن‌ها اقدام کند.

شایان ذکر است که عصر ایران آماده است سخنان مستند و علمی منتقدان این دکل ها را نیز دریافت و منتشر کند.

فاصله اندک تشعشعات گوشی موبایل با حد غیرمجاز

برای آگاهی بیش‌تر نسبت به این موضوع با دکتر سیدحسن سیدموسوی، استاد دانشگاه پرداختیم که ۱۵ سال از عمر خود را صرف مطالعه و تحقیق روی مسأله سازگاری مغناظیسی کرده است.

وی در این خصوص گفت: سایت‌های مخابراتی به‌عنوان میدان راه دور یا منبع تشعشع شناخته می‌شوند که تشعشعات آن‌ها با حد غیرمجازی که از سال ۱۹۹۲ تاکنون تعریف شده است، فاصله بسیار دارد، اما گوشی‌های موبایل براساس توانی که برای دریافت سیگنال از خود ساطع می‌کنند، فاصله کمی با خط قرمزها دارند.

سیدموسوی افزود: بهترین راه برای مقابله با تشعشعات گوشی، افزایش سایت‌های بی‌تی‌اس است زیرا توان گوشی براساس دوری و نزدیکی سایت تنظیم می‌شود و هرچه سایت فرستنده نزدیک‌تر باشد، گوشی توان کمتری از خود ساطع می‌کند و SRI (نرخ جلب ویژه) آن پایین می‌آید.

در این خصوص می‌توان مودم‌های وایمکس را مثال زد که امواج را به‌صورت وای‌فای در اختیار ما می‌گذارند و ۱۰ متر بیش‌تر برد ندارند؛ وجود این مودم‌ها در منازل ما برای این است که توان کمتری از گوشی‌ها و دیگر گیرنده‌ها ساطع شود و به همان اندازه، میزان تابش و پرتوگیری ناشی از این توان کاهش پیدا کند.

وی ادامه داد: بنابراین سایت‌هایی که در انبار خاک می‌خورند و منتظر اجازه نصب هستند، درواقع ضامن سلامتی مردم‌اند و جلوگیری از نصب آن‌ها نقض غرض است. چراکه وقتی گوشی یک سایت دور را پیدا می‌کند، با تشعشع توان بیش‌تر سلامت فرد را به خطر می‌اندازد.

فراموش نکنید که این اِلمان‌های مخابراتی از راه دست که گوشی را نگه می‌دارد و نیز مماس بودن گوشی با گوش و صورت و سر ، سلول‌ها یا بافت‌های زنده بدن را نیز تحت تشعشع قرار می‌دهد و این یک اصل علمی است که با طرح مسائل سیاسی، اقتصادی و سلیقه‌ای قابل تغییر نمی‌کند.

دانستنی‌های کاربردی برای حفظ سلامت

دکتر سیدموسوی با اشاره به این‌که گوشی‌های تلفن همراه در فواصل دور از آنتن‌های فرستنده برای برقراری تماس، بیش‌تر شارژ مصرف می‌کنند و بیش‌تر هم داغ می‌شوند، گفت: در بهترین حالت و کوتاه‌ترین فاصله از آنتن‌های بی‌تی‌اس، حداقل شعاع میدان سیگنال ایجادشده در اطراف گوشی تلفن همراه ۲ سانتی‌متر است.

نیمی از این سیگنال در دست جذب می‌شوند و وقتی گوشی روی گوش شما موجب افزایش نیم‌درجه‌ای حرارت می‌شود، بلافاصله بدن با پمپاژ خون به آن نقطه سعی می‌کند که با جابه‌جا کردن خون از افزایش حرارت جلوگیری کند. اما پرتو رادون یا اشعه ایکس ازجمله امواجی هستند که فرصت تهویه را بدن نمی‌دهند. از این رو در دسته امواج یونیزان قرار می‌گیرند.

وی افزود: درست است که امواج خورشید نیز همچون امواج موبایل عمدتاً غیریونیزان تلقی می‌شود اما بخشی از امواج خورشید نیز یونیزان است و قرار گرفتن مداوم در معرض آن حتی ممکن است باعث سرطانی شدن بافت‌های سلولی پوست شود.

درواقع وقتی انسان کنار دریا خود را برای سولاریزه شدن یا برنزه شدن پوست تحت تابش مستقیم نور خورشید قرار می‌دهد، پرتوگیری پوست یک‌میلیون برابر بیش‌تر می‌شود و در این‌جا UV یا پرتو فرابنفش است که با تبدیل بافت زنده پوست به بافت مرده موجب تغییر رنگ و تیره‌شدن آن می‌شود که البته این تنها لایه بیرونی پوست است و در لایه‌های زیرین آن بافت سلولی پوست به کمک چربی موجود و… زنده می‌ماند.

سیدموسوی استفاده از هندزفری برای فاصله دادن گوشی از گوش و کاهش تشعشعات به یک‌چهارم را توصیه کرد و گفت: در این خصوص حتی هندزفری سیم‌دار به هندزفری بلوتوثی ارجحیت دارد.

در خارج از ایران استفاده از «ایرتیوب هدست» را رواج داده‌اند که سیم آن تا ۲۰ سانتی‌متری زیر گوش می‌آید و پس از آن همچون گوشی پزشکان تنها لوله پلاستیکی خالی است که صدا را به گوش می‌رساند و دیگر هیچ‌گونه حرارتی در بدن ایجاد نمی‌کند.

نوشته شده در تاریخ : ۹۴/۰۷/۱۵
دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *1453199479758_ISNA
آخرین اخبار
سامانه باور ۳۷۳ قوی‌تر از سامانه S۳۰۰ است
حمایت بانک ایران زمین از بهره برداری خط تولید جدید شرکت فولاد اکسین اهواز
اهتزاز پرچم بانک ایران زمین بر فراز قله سبلان
موج گرانی مسکن در اطراف تهران
خبرنگاران ریه‌های تنفسی جامعه هستند
حل مشکلات محیط زیست نیامند عزم ملی است
آلرژی به مصرف انرژی”برای همکاران بانک ایران زمین
امروز خدمتی نیست که نتوانیم از راه دور ارائه کنیم
همیاری بانک ها به سیل‌زدگان ایران زمین
لیست کالاهای دانش‌بنیان باید موردبازنگری قرار گیرد
همراهی بانک ایران زمین با جشنواره ملی روز جنگل‌بان
ایجاد تمایز در خدمات بانکی با اجرای بانکداری دیجیتال
قیمت طلا، سکه و ارز در روز شنبه
تغییر ساعت کاری شعب استان خوزستان بانک ایران زمین در چند روز آینده
ضرورت حمایت هوشمندانه از طرح های خلاق در فضای کسب و کارهای نوپا
تجلیل و قدردانی از مشتریان وفادار بانک ایران زمین
شرکت‌های سبز به طور ذاتی دانش‌بنیان هستند
خدمات دیجیتال مارکتینگ به استارت آپ ها
بانک ها بايد با یک ضامن معتبر و سفته، وام ازدواج پرداخت کنند
انجام فرایند تسویه پرداخت‌یاری از طریق بانک ایران زمین
fff
نظرسنجی

نظر شما در برنامه ماه عسل چیست؟

View Results

mahak