همایون نصیری: جشنواره باید به سمتی حرکت کند که حضور در آن برای هنرمندان افتخار باشد

تشخیص خبر: همایون نصیری – داور بخش جایزه‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر- می‌گوید: «در نهایت دقت و البته سخت گیری های لازم، کارها را مورد بررسی قرار خواهیم داد و در رای‌هایمان جانب عدالت را رعایت می‌کنیم.»

به گزارش تشخیص خبر به نقل از روابط عمومی جشنواره موسیقی فجر درباره‌ی دلیل حضورش در این دوره از جشنواره می‌گوید: «هیچ وقت مخالفتی برای حضور در جشنواره نداشتم و هر گاه دوستان برگزارکننده از من برای حضور در این رخداد دعوت کرده‌اند با علاقه‌مندی آن را پذیرفته‌ام. علاقه‌ی من برای شرکت در جشنواره با حضورم به همراه گروه دارکوب در جشنواره سه سال پیش مشخص می‌شود. در جشنواره امسال هم با گروه کوبه‌ای تهران در تالار وحدت اجرای برنامه خواهم داشت و البته هم‌زمان به عنوان یکی از داوران بخش پاپ در هیات داوری فعالیت می‌کنم.»

نصیری به تغییرات اعمال شده در جدول برگزاری جشنواره امسال اشاره کرد و با تاکید بر بالا بودن سطح کیفی جشنواره در دوره سی و یکم گفت: «اتفاقاتی که امسال قرار است در جشنواره بیفتد کار را با دوره های گذشته فستیوال فجر کاملا متفاوت کرده است. به خصوص گروه‌هایی که قرار است در بخش بین الملل جشنواره امسال حاضر شوند به لحاظ جایگاه و اعتبار هنری نه تنها برای ما که در دنیای موسیقی شاخص و شناخته شده هستند. تک تک کسانی که یا به شکل انفرادی یا در قالب گروه های هنری خارجی قرار است در جشنواره امسال به روی صحنه بروند، فعالیت حرفه‌ای قابل دفاعی داشته‌اند و در کشورهای مختلف و جشنواره های معتبر مورد تقدیر قرار گرفته‌اند. این دعوت‌ها کیفیت جشنواره امسال را به خصوص در بخش بین المللی بسیار افزایش داده و باعث شده که جشنواره در دوره سی و یکم به لحاظ نام‌های حاضر و از نظر سطح اعتبار با هیچ یک از دوره های قبلی خود قابل مقایسه نباشد.»

این نوازنده سازهای کوبه‌ای در ادامه افزود: «در بخش داخلی هنرمندان تراز اول موسیقی ایران قرار است اجرای برنامه داشته باشند و جشنواره امسال از این بابت نیز در مقایسه با دوره‌های قبلی سطح کیفی و اعتبار به مراتب بالاتری را دارد. حضور این هنرمندان در جشنواره امسال نشان دهنده فعالیت گسترده‌ای است که تیم برگزارکننده انجام داده. در جشن رونمایی از جشنواره دوره سی و یکم شخصیت‌ها و نام‌های بزرگی روی صحنه رفتند و به اجرای برنامه پرداختند. حضور آقای اردوان کامکار روی صحنه تالار وحدت در آیین رونمایی فجر سی و یکم همه را سورپرایز کرد و به مراسم جذابیت و ارزش بالایی داد. من از این اتفاق بسیار لذت بردم و خوشحال شدم که پس از مدت ها دوباره آقای کامکار را روی صحنه دیدم. چنین اقداماتی تاثیر بسیار خوبی بر افزایش سطح کیفی و هنری جشنواره فجر دارد و می‌تواند تا اندازه قابل توجهی بر اعتبار فستیوال فجر تاثیر مثبت بگذارد.»

«نصیری» همچنین بر لزوم همراهی همه موزیسین‌ها در مسیر معرفی و حفظ جشنواره موسیقی فجر به عنوان تنها فستیوال جدی موسیقی در کشور تاکید کرد و دراین باره گفت: «مگر ما در کشور خودمان چند جشنواره موسیقی را در سال در اختیار داریم؟ من به عنوان یک هنرمند فرصتی نظیر جشنواره فجر را پیدا نمی‌کنم تا با حضور در آن هم بتوانم هنرم را عرضه کنم و هم در کنار سایر هنرمندان اجراهای مختلف دوستان دیگر را ببینم و البته مورد ارزیابی قرار دهم. برخی از دوستان هنرمند دغدغه زیادی برای حضور در جشنواره‌های مختلف در کشورهای گوناگون را دارند. گاهی برخی از جشنواره‌های خارجی که دوستان برای شرکت در آن ها شوق زیادی دارند در سطح خیلی بالایی قرار ندارد با این حال ترجیح می‌دهند به واسطه خارجی بودنش در آن حضور یابند. به نظر من ما باید تلاش کنیم که به جشنواره فجر به عنوان یک جشنواره موسیقی ایرانی پر و بال بدهیم و امیدوار باشیم که حضور هنرمندان بین المللی با سطح بالا بتواند اعتبار و جایگاه هنری فجر را بالا ببرد. پیشنهاد من به دوستان هنرمندم در عرصه موسیقی این است که به دور از هر نوع حاشیه، باند و باند بازی و گروکشی به فکر پر رونق کردن جشنواره فجر باشند و با حضورشان به این جریان کمک کنند. تاکید می کنم که تنها جشنواره موسیقی که از اعتبار برخوردار است، جشنواره موسیقی فجر است و هر چه قدر سطح کیفی و هنریش بالا برود به نفع اهالی موسیقی و البته باعث خوشحالی مخاطبان خواهد بود.»

او در ادامه گفت: «کار ما باید به سمتی برود که اهالی موسیقی درست مثل دفاعی که از حضورشان در فلان فستیوال در فلان کشور می کنند، به اجرایی که در جشنواره موسیقی فجر هم دارند ببالند و از آن به عنوان یک افتخار یاد کنند. البته ممکن است برخی از دوستان هنرمند به شرکت در جشنواره موسیقی فجر علاقه نداشته باشند. به گمان من باید حرف‌های این دوستان را هم شنید. شاید آنها نسبت به اقدام یا اتفاقی نگران و ناراحت هستند. اگر گفت‌وگو بین موافقان و مخالفان حضور در جشنواره در فضایی آرام و بدون تنش اتفاق بیفتد، قطعا می‌توان نکات مختلفی را مرور کرد و اعتراض آنها را برای پیشرفت هنر شنید تا با تلاش همه در جهت موفقیت هنر موسیقی کشور گام برداریم. گاهی برخی از منتقدین متوجه نکته‌ای می‌شوند که از دید دیگران دور مانده پس با صحبت و تبادل نظر این امکان فراهم خواهد شد که ابهامات مرتفع شود و همه با علاقه و امید در مسیر اعتلای هنر موسیقی حرکت کنند. به هر حال عدم حضور هر هنرمند صاحب نامی در جشنواره دلیلی دارد و من فکر می کنم این دلایل باید شنیده شود. جشنواره موسیقی متعلق به موسیقی مملکت است و همه هنرمندانی که شرایط حضور را دارند، باید از این امکان برخوردار باشند که بدون هیچ ناراحتی در آن شرکت کنند. اگر انتقادات، درست و منطقی باشد، مسئولان مروبطه باید آن را حل و فصل کنند و ایراد را بپذیرند. البته گاهی هم ممکن است برخی بدون آگاهی و در شرایطی که موضوع را به طور کامل نمی دانند، اقدام به انتقاد کنند که در این صورت باید در جریان کار قرار بگیرند و ابهاماتشان رفع شود.»

«نصیری» که در بخش پاپ جشنواره فجر در این دوره عضو هیئت داوران است به جلسه مشترک داوران فجر اشاره کرد و گفت: «با جدیت در بخش داوری همه هنرمندان سعی می کنند تمام پارامترهای مورد نظر را برای سال بعد رعایت کنند و در نتیجه سطح کیفی کارهای هنری بالاتر خواهد رفت. به هر صورت وقتی بحث جایزه و عنوان مطرح شود، هنرمندان سعی خواهند کرد تا کارشان را با دقت بیشتر و در اصطلاح زیر ذره بین پیش ببرند تا بهترین محصول هنری که امکانش را دارند، منتشر کنند. در جلسه ای که با دیگر داوران پاپ داشتیم به این مسئله تاکید شد که در نهایت دقت و البته سختگیری های لازم، کارها را مورد بررسی قرار دهیم و تا آنجایی که از دستمان برمی آید در آرائمان جانب عدالت را رعایت کنیم. به این امید که حق به حق دار برسد و کسی که واقعا شایستگی بیشتری دارد به عنوان صاحب اثر برتر مورد تقدیر قرار بگیرد فزایش سطح جشنواره به نفع خودمان است.»  

نوشته شده در تاریخ : ۹۴/۱۰/۳۰
دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *1453199479758_ISNA
آخرین اخبار
عرضه میوه تنظیم بازار شب عید در سراسر کشور آغاز شد
عیدی هوشمند بانک ایران زمین؛کارت هدیتو خودت شارژ کن
مراسم رونمایی از تمبر یادبود بانک‌ایران زمین
فرهنگ مسئولیت اجتماعی باید در جامعه نهادینه شود
“بلوط ایران زمین” پویش جدید بانک ایران زمین
پیام تبریک مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان به منتخبین عرصه دانش‌بنیان و فناور کشور در مورد انتخابات اتاق بازرگانی تهران
فروش املاک و مستغلات بانک ایران‌زمین
دریافت جایزه ملی مدیریت مالی ایران توسط بانک ایران زمین
اعلام اسامی برندگان هفته پنجم قرعه کشی جشنواره همراه بانک ایران زمین
بنیان بانکداری دیجیتال بر روی تجربه مشتری استوار است
توانمندسازی شرکت‌های دانش‌بنیان با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی
منابع انسانی مهمترین عامل کسب برتری نسبت به رقبا است
بازدید مدیراستانی بانک ایران زمین از کارخانه اختر لبن تبریز
تجلیل از صادر کنندگان نمونه استان البرز با حضور مدیران بانک ایران زمین
موتور محرک اقتصاد دانایی محور شرکت‌های دانش‌بنیان هستند
اهدای تجهیزات بیمارستانی توسط بانک ‌ایران زمین به زلزله‌زدگان کرمانشاه
برگزاری گردهمایی سراسری مسئولین شعب مشهد و دوایر ستادی بانک ایران زمین
بانک ایران زمین به راهکارهای اجرای فناوری بلاک چین دست پیدا می کند
تعامل بین‌المللی در حوزه دانش‌بنیان‌ها یک ضرورت است
فروش املاک و مستغلات بانک ایران‌زمین
fff
نظرسنجی

نظر شما در برنامه ماه عسل چیست؟

View Results

mahak