رييس ستاد مركزي اربعين اعلام كرد:
در عمليات تروريستي امروز كربلا، ‌هيچ يك از زايران ايراني شهيد يا مجروح نشده اند/ افراد بدون ويزا به استان هاي دورتر از مرز بازگردانده مي شوند.

تشخیص خبر : رييس ستاد مركزي اربعين در نشست خبري كه صبح امروز در وزارت كشور برگزار شد با اعلام اينكه در انفجار تروريستي امروز در كربلا،‌ هيچ يك از زايران ايراني شهيد يا مجروح نشده اند گفت: از حدود دو ساعت قبل به علت ازدحام جمعیت و حضور افراد بدون مجوز، راه هاي مواصلاتي مرز مهران بسته شده است.

به گزارش تشخیص خبر به نقل از پايگاه خبري ستاد مركزي اربعين، در نشست صبح امروز سردار حسين ذوالفقاري، ‌معاون امنيتي انتظامي وزير كشور و رييس ستاد مركزي اربعين برگزار شد، بر برخورد جدي با افرادي كه بدون ويزا قصد عبور از مرزهاي ايران به خاك عراق را دارند تاكيد شد.
ذوالفقاري گفت: از ساعات اولیه صبح امروز با تعدادی از افراد بدون ویزا در مرز مهران مواجه شدیم که حضور این افراد تردد را در مرز با مشکل مواجه کرده است.
وي ادامه داد: تعداد این افراد بین ۳ تا ۸ هزار نفر است که با این شرایط دستور داده شده که حرکت زائران از ایلام به سمت مهران و از خرم آباد به سمت مهران متوقف شود تا بتوانیم این افراد را از مرز مهران به شهرهای دورتر منتقل کنيم. به همين منظور خودروهای مورد نیاز برای تخلیه این افراد به محل اعزام شده اند.
رئیس ستاد مرکزی اربعین با اعلام اينكه به هیچ عنوان اجازه تردد این افراد را نخواهیم داد گفت: حضور این افراد در مرز مهران اختلال شدیدی برای زائرانی که تردد قانونی دارند ایجاد کرده است،‌ ضمن اينكه حضور اين افراد،‌ باعث سخت گیری های زیادی از طرف کشور عراق شد.
او تصريح كرد: به شرکت های مسافربری و پایانه ها نیز اعلام شده است که تا ۷۲ ساعت ورود به مهران ممنوع خواهد بود و اين خودروها می توانند مسافران خود را از مرز چذابه و شلمچه به کشور عراق منتقل کنند. همچنين زائرانی که در ایلام و مهران هستند نيز درحال حاضر در حسینه ها تکایا و مساجد اسکان داده شدند تا بتوانیم مرز را کامل تخلیه کنیم.
معاون امنیتی وزارت کشور ادامه داد: به هر قیمتی که امکان داشته باشد از حضور این افراد جلوگیری خواهیم کرد چون باعث اختلال در حرکت زائران شده اند. اگر این مشکلات برطرف نشود و ما نتوانیم افراد غیرقانونی در مرز مهران را تخلیه کنیم باید منتظر اتفاقات ناخواسته و بسته شدن این مرز باشیم.
رئیس ستاد اربعین با بیان اینکه اعزام زائر از مسیر لرستان به ایلام متوقف شده است، تاکید کرد: تردد خودروها از ایلام به سمت مهران را ممنوع اعلام کردیم تا شرایط ترافیکی به حالت عادی بازگردد. افرادی که به صورت غیرمجاز قصد عبور از مرز را داشتند نيز به نقاط دورتري مانند اندیمشک منتقل می شوند.

زائران مشكلي براي اسكان و تغذيه ندارند
رييس ستاد مركزي اربعين با اعلام اينكه تاکنون مشکلی از لحاظ ترافیک، تغذیه و اسکان و کنترل گذرنامه زائران نداشتیم گفت:‌ تنها مشکل ما حضور افراد غیرقانونی در این مرز است.
ذوالفقاری گفت: قرار بود کنترل های قانونی در چند مرحله تا رسیدن به مرز مهران صورت گیرد اما ملاحظاتی که به کار برده شد باعث شد تا این مشکلات ایجاد شود. از سوي ديگر، کشور عراق با این مشکلات کنار نخواهد آمد، بطوري كه در مرحله اول طرح برخورد،‌ ۳۶ نفر از هموطنان مان را دستگیر و زندانی کرد كه با رايزني هاي دولت ايران،‌اين افراد آزاد شدند
وي افزود: افراد دیگری نیز در عراق بازداشت شده‌اند که هنوز عراق آمار دقیقی به ما اعلام نشده است. طرف عراقی اعلام کرده که اگر کسی را دستگیر کند او را زندانی خواهد کرد. ما هم در ابتدا تقاضای همکاری از طرف عراقی را داشتیم اما اگر شرایط بدين شيوه پیش برود نباید درخواست مساعدت از طرف عراقی داشته باشیم و هر کس خلاف قانون عمل کرد خودش باید تاوان دهد.
معاون امنیتی وزارت کشور با اعلام اينكه صدور ویزاها تا پایان روز جمعه نیز ادامه دارد گفت: تاکنون یک میلیون و ۸۰۰ هزار ویزا برای مراسم اربعین صادر شده که پیش بینی ما این است که در روزهاي آتي به بيش از دو میلیون و ۲۰۰ هزار ویزا برسد.
وی اضافه کرد: با توجه به شرایط فیزیکی که از صبح امروز در مهران ایجاد کرده ایم افرادی که فاقد ویزا هستند نمی توانند در پشت گیت ها حضور پیدا کنند و متاسفانه معطل شدن زیاد زائران در مرز مهران و تراکم بیش از حد زائران برای عبور از مرز باعث سواستفاده برخی افراد شده است.
رئیس ستاد اربعین حسینی تصریح کرد: تا ساعت ۲۴ شب گذشته يك میلیون و ۳۸۴ هزار و ۷۹۷ نفر از مرزهای کشور خارج و وارد خاک عراق شدند که بیشترین خروجی با بيش از ۵۹۸ هزار نفر از مرز مهران صورت گرفته است.
در انفجار تروريستي امروز كربلا، به هیچ یک از زائران ایرانی آسیبی وارد نشد
رئیس ستاد مرکزی اربعین با تصريح براينكه در انفجار تروريستي امروز كربلا، به هیچ یک از زائران ایرانی آسیبی وارد نشده و نیروهای امنیتی عراق مانع حضور تروریست ها در شهر کربلا شدنده اند گفت:‌ این انفجار تروریستی در ۸۰ کیلومتری کربلا و در منطقه عین‌التمر در شمال غرب کربلا رخ داده است.
وی در ادامه افزود: این انفجار نه در مسیر زائران، بلکه در یک خانه انجام شده و طبق اخبار اولیه در این انفجار هشت نفر شهید شده‌اند.

صدور ويزاي اتباع غير ايراني ادامه دارد
معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور با بیان اینکه تاکنون ۷۶ هزار و ۲۸۴ نفر از اتباع خارجی برای حضور در راهپیمایی اربعین ثبت‌نام کرده‌اند تصريح کرد: ‌از این میزان ۴۴ هزار و ۳۱۰ فقره ویزای اربعین برای آنها صادر شده و باقیمانده این تعداد افراد هم ویزا را دریافت خواهند کرد.
وی افزود: امروز پایان ثبت‌نام اولیه در دفاتر کفالت است اما صدور ویزا برای اتباع خارجی همچنان ادامه دارد.
ذوالفقاری با بیان اینکه صدور ویزا برای اتباع خارجی دو مرحله دارد تصریح کرد: اتباع خارجی باید در مرحله اول دفترچه اقامت را بگیرند و در مرحله دوم مستند به این دفترچه برای آنها ویزا صادر شود.

مسئولیت تامین امنیت زائران اربعين با دولت عراق است
معاون امنیتی وزارت کشور در خصوص تامین امنیت زائران گفت: مسئولیت تامین امنیت به دست دولت عراق است و نیروهای مردمی عراق نیز در این زمینه با دولت همکاری می کنند و خوشبختانه زائران ما مشکل خاصی ندارند.
وی در پاسخ به اینکه آیا زائران مجاز به حضور در سامرا هستند گفت: بعد از وقوع حادثه ای که هفته قبل در سامرا به وجود آمد به سازمان حج و زیارت تاکید کردیم که تا اطمینان کامل از امنیت اين شهر، زائران حق حضور در سامرا را ندارند و در این زمینه نیز توصیه های لازم را داشته باشند.
رئیس ستاد اربعین گفت: با وجود تاكيد صورت گرفته مبنی بر عدم حضور زائران ايرانی در سامرا، تاكنون نسبت به سال گذشته حضور زائران ايرانی در اين منطقه ۳ برابر شده است.

هزينه كرد شش ميلياردي وزارت كشور براي توسعه زيرساخت هاي مرزي
سردار حسين ذوالفقاري گفت: وزارت کشور امسال برای آماده‌سازی پارکینگ‌ها و توسعه زیرساخت‌های لازم در مرزها تاکنون بالغ بر ۶ میلیارد تومان از اعتبارات وزارتخانه را هزینه کرده است.
ذوالفقاری با بیان اینکه در حال حاضر، امکانات اربعین به دو صورت فراهم شده است گفت: تمامی نذورات مردمی كه جمع‌آوری شده است تنها در بخش اسکان و تغذیه استفاده می‌شود اما بيشتر خدمات دیگري که از سوی دستگاه‌های مسئول و در قالب كميته هاي تخصصي صورت می‌‌گیرد، دولتی است. بطور مثال شهرداری تهران در حوزه درمان،‌ تغذیه، اسکان، بهداشت محیط و حمل و نقل همكاري مي كند و سپاه پاسداران در حوزه‌های مختلف به ویژه حمل و نقل، فرهنگی و امنیت. همچنين ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و سازمان اوقاف و امور خیریه نيز در بخش فرهنگی فعالند. نيروي انتظامي،‌ ارتش جمهوری اسلامی ایران و ستاد کل نیروهای مسلح نيز در بخش‌های مختلف به زائران اربعین کمک‌رسانی کرده یا می‌کنند.
رئیس ستاد مرکزی اربعین با بیان اینکه هرساله از حدود ۱۵ ماه صفر، شیب اعزام زائران به عراق اوج مي گيرد گفت: امسال این امر سه روز زودتر از پیش‌بینی‌های ما صورت گرفت، به همین دلیل ما نيز ارائه خدمات به زائران را زودتر آغاز کردیم و اين خدمات رساني تا ده روز پس از اربعين ادامه خواهد يافت. 

نوشته شده در تاریخ : ۹۵/۰۸/۲۴
دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *1453199479758_ISNA
آخرین اخبار
برگزاری جلسه مدیریت شعب بانک ایران زمین استان کرمان
ثبت نام و احراز هویت سهامداران حقیقی در سامانه سجام الزامی شد
واکسیناسیون جاماندگان بانک ایران زمین
عملکرد مطلوب بانک سپه در حمایت از تولید و اشتغال همگام با اجرای پروژه ملی ادغام
مشارکت بانک ایران زمین در پویش ” ایران مهربان “
دوره های آموزشی بدو خدمت بانک ایران زمین برگزار شد
درخشش بانک سپه در جشنواره ستارگان روابط عمومی ایران
ایجاد امنیت شغلی، آرامش و آسایش از اهداف معاونت توسعه سرمایه انسانی بانک ایران زمین است
امین رضا ریاضتی، مدیرعامل شرکت آوای بانک ایران زمین شد
رسانه های اجتماعی روابط عمومی ها را تغییر داده اند
انتصاب مدیران جدید در بانک ایران زمین
نقش مؤثر و حمایتی بانک سپه در پروژه‌های کلان کشور
چقازردی: بانک سپه با تمام ظرفیت در خدمت توسعه و پیشرفت کشور قرار دارد
افتتاح ۱۴ پروژه شامل ۷ مدرسه ۶ پروژه آبرسانی و یک خانه نیازمندان توسط بانک سپه
پرداخت ۳۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات برای جبران خسارت کرونا توسط بانک سپه
پرداخت تسهیلات به بخش های مولد توسط بانک سپه
تداوم ارائه خدمات و سرویس های بانکی به تمام مشتریان بانک های ادغامی توسط بانک سپه
تقدیر وزیر امور اقتصادی و دارایی از مدیرعامل بانک سپه به دلیل کسب رتبه برتر در بهینه سازی شبکه شعب
تعیین نرخ حق الوکاله بانک ایران زمین در سال ۱۴۰۰
از همه روزها و ساعت های باقیمانده برای پیشرفت کشور استفاده خواهیم کرد
fff
نظرسنجی

نظر شما در برنامه ماه عسل چیست؟

View Results

mahak