موضع رسمی سازمان اعلام شد؛
تاکید سازمان نصر کشور بر ضد انحصار در اجرای طرح ملی تجهیز واحدهای صنفی به صندوق‌های مکانیزه فروش‎

تشخیص خبر : کنفرانس مطبوعاتی تشریح مواضع سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در خصوص اجرای طرح ملی تجهیز واحدهای صنفی به صندوق‌های مکانیزه فروش با اعلام آمادگی مشارکت تولیدکنندگان سخت‌افزاری و نرم‌افزاری عضو سازمان و تاکید بر ضد هر نوع انحصار در اجرای آن برگزار شد.

به گزارش تشخیص خبر به نقل از روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، در این نشست با حضور ناصر علی سعادت رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، آزاد معروفی عضو شورای مرکزی و رئیس کمیسیون ساماندهی بازار سازمان نصر کشور، باقر بحری عضو شورای مرکزی و نائب رئیس سازمان نصر تهران، حسین غروی رئیس کمیسیون سخت‌افزار سازمان نصر تهران، محمد گلستانی مسئول کارگروه صندوق‌های مکانیزه فروش در کمیسیون سخت‌افزار نصر تهران، اصغر رضا نژاد دبیر سازمان نصر تهران و صائبه سلوکی سرپرست دبیرخانه سازمان نصر کشور برگزار شد و طی آن تمام تولیدکنندگان نرم‌افزاری و سخت‌افزاری سازمان نظام صنفی رایانه‌ای برای مشارکت در طرح ملی تجهیز واحدهای صنفی به صندوق‌های مکانیزه فروش اعلام آمادگی کردند.
ناصر علی سعادت رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور با اشاره به اینکه اجرای این طرح ضمن تسهیل فرآیندهای مالیاتی، گام بلندی در جهت شفاف‌سازی در اقتصاد کشور است، گفت: سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور از اجرای طرح ملی تجهیز واحدهای صنفی به صندوق‌های مکانیزه فروش حمایت می‌کند اما معتقدیم که باید مطابق با قوانین موجود عمل شود. در این زمینه می‌توان به ماده ۱۲۱ قانون برنامه پنجم توسعه، دستورالعمل ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم و ماده ۱۹ قانون مالیات ارزش برافزوده و ماده ۷۱ قانون نظام صنفی استناد کرد.

انعقاد قراردادی که منجر به انحصار شود خلاف قانون است
رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، عقد هر نوع قرارداد انحصاری میان اتاق اصناف و هر مجموعه دیگری در خصوص اجرای طرح ملی تجهیز واحدهای صنفی به صندوق‌های مکانیزه فروش را تکذیب کرد و آن را خلاف واقع و خلاف قانون دانست و گفت: طی جلساتی که با اتاق اصناف داشتیم، آن‌ها امضای هر نوع قراردادی که منجر به انحصار شود را تکذیب کردند. اینکه یک مجموعه مدعی می شود، پیرو قراردادی با اتاق اصناف کشور انحصار تامین صندوق مکانیزه فروش برای واحدهای صنفی بر عهده دارد، به‌طورقطع طبق قوانین ضد انحصار خلاف قانون است. اتاق اصناف نیز در جلسه مشترکی که داشتیم، به طور رسمی امضای چنین قراردادی را تکذیب کرد به همین جهت لازم دیدیم در جهت آگاه‌سازی واحدهای صنفی و همچنین شرکت‌های تولیدکننده صندوق‌های مکانیزه فروش اطلاع‌رسانی کنیم.

اعلام آمادگی اعضای سازمان و تولیدکنندگان قدیمی پایانه‌های فروشگاهی
او با اشاره به فعالان و تولیدکنندگانی که سال‌ها درزمینه تولید نرم‌افزار، سخت‌افزار و تجهیزات آن فعالیت می‌کنند، گفت: در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران، کارگروهی فعالیت می‌کند که بیش از ۳۰ عضو دارد و همه از شرکت‌های باسابقه این حوزه به شمار می‌روند. شرکت‌هایی که صندوق‌های مکانیزه فروشگاهی را که تاکنون در واحدهای صنفی وجود داشتند تولید و عرضه کردند. این‌ها بازیگران اصلی این بخش از صنعت فاوا به شمار می روند و ایجاد انحصار موجب نابودی این فعالان قدیمی می شود.
سعادت بر عدم انحصار در انتخاب مجریان طرح ملی تجهیز واحدهای صنفی به صندوق‌های مکانیزه فروش تاکید کرد و گفت: تمام تولیدکنندگان نرم‌افزاری و سخت‌افزاری صنف فاوا که عضویت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای را دارند آماده مشارکت در این طرح ملی هستند. این شرکت‌ها و فعالان قدیمی در صورت لزوم، از امکانات لازم برای به‌روزرسانی محصولاتشان با استانداردهای سازمان امور مالیاتی برخوردارند.

پشتوانه قانونی طرح تجهیز واحدهای صنفی به صندوق‌های مکانیزه فروش
سعادت با تاکید بر رعایت قوانین کشور به قانون برنامه پنجم توسعه اشاره کرد و گفت: در قانون برنامه پنجم توسعه که در آخرین ماه اجرای آن قرار داریم به‌طور مشخص در ماده ۱۲۱ آن قیدشده سازمان امور مالیاتی جهت شفاف‌سازی گردش مالی واحدهای صنفی استانداردهایی را برای صندوق‌های مکانیزه فروش، تعیین کند. واحدهای صنفی نیز با اجرای این طرح به‌جای ارائه دفاتر مالی، گزارش‌های استخراج‌شده از این صندوق‌ها را ارائه می‌کنند و مطابق با آن گزارش‌ها موظف به پرداخت مالیات عملکرد یا مالیات بر ارزش‌افزوده می‌شوند.
او با بیان اینکه طرح تشویقی نیز در قانون پیش‌بینی‌شده است، افزود: به‌منظور جبران هزینه‌های نصب و راه‌اندازی و تجهیز فروشگاه‌ها به صندوق‌های مکانیزه فروش، واحدهای صنفی مشمول ۱۰ درصد طرح تشویقی تخفیف مالیاتی خواهند شد.

تصویب لایحه نحوه استفاده، نگهداری و نظارت بر پایانه فروشگاهی در بهمن‌ماه
او در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص جزئیات و روند تصویب استانداردها، گفت: به‌تازگی در تاریخ ۴/۱۱/۹۴ لایحه نحوه استفاده، نگهداری و نظارت بر پایانه فروشگاهی به تصویب هیات دولت رسیده است که طبق آن تمامی مشاغل موضوع قانون مالیات‌های مستقیم و فروشگاه‌های زنجیره‌ای مکلف‌اند، نسبت به ثبت درخواست دریافت شناسه پایانه فروشگاهی در درگاه عملیات الکترونیکی سازمان امور مالیاتی کشور و اخذ شناسه و مجوزهای لازم جهت نصب و به‌کارگیری آن برای هر پایانه فروشگاهی اقدام کنند. در اینجا هیچ اشاره‌ای به تهیه صندوق مکانیزه فروش خاصی نشده بلکه مسئله اصلی دریافت شناسه آن است.
سعادت در تعریف صندوق مکانیزه فروشگاهی گفت: صندوق فروشگاهی وسیله‌ای است اعم از نرم‌افزاری و سخت‌افزاری که استانداردهای مورد تایید سازمان امور مالیاتی را رعایت کرده است.

قرارداد سازمان نصر کشور با اتاق اصناف همچنان اعتبار زمانی دارد
سعادت خطاب به سوال خبرنگاری که انعقاد توافق‌نامه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور با اتاق اصناف در سال‌های گذشته را یادآوری کرده بود، گفت: در زمان تصویب این قانون، توافق‌نامه‌ای میان سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور و اتاق اصناف کشور امضا شد اما هر اقدامی منوط به تدوین استانداردها و تصویب هیات وزیران و اجرایی سازی آن بود که شاهد هستیم، به‌تازگی در چهارم بهمن‌ماه لایحه مذکور به تصویب رسیده است. ضمن اینکه توافقنامه امضاشده از نظر زمانی همچنان معتبر است.

نوشته شده در تاریخ : ۹۴/۱۲/۰۲
دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *1453199479758_ISNA
آخرین اخبار
قطع درگاههای الکترونیکی کارت بانک سپه و قوامین سابق
واریز یارانه حمایت معیشتی آذر ماه
راه اندازی سیستم مدیریت کیفیت در مدیریت پشتیبانی بانک ایران زمین
با انسجام و عبور سریع از ادغام ، بزرگ و قدرتمند می‌مانیم
به زودی از نخستین بانک دیجیتال رونمایی خواهیم کرد
آغاز زندگی مشترک ۵۵ هزار جوان ایرانی با تسهیلات قرض‌الحسنه بانک سپه
درب‌های نخستین موزه شبکه بانکی کشور به روی علاقه مندان گشوده شد
بازدید مدیرعامل بانک سپه از شعبه سیدالشهدا(ع) بانک در تهران
جهش قابل توجه عملکرد بانک ایران زمین
اولویت اصلی بانک سپه حمایت از تولید و صنایع مولد است
برنامه همراه بانک سپه را فقط از وب سایت این بانک و کافه بازار تهیه کنید
اهدای بسته‌های کمک آموزشی به دانش آموزان مدرسه ابن سینا
تخصیص منابع بانک ایران زمین، در راستای حمایت از تولید
مدیریت بر ترازنامه با برنامه محوری و تمرکز بر کسب و کار اصلی بانکداری در نخستین بانک ایرانی
در پرداخت تسهیلات اولویت با مشتریان خوش‌حساب است
دستور صریح مدیرعامل بانک سپه برای پیگیری سریع و حل مشکل واحد تولیدی در گیلان
بهترین راه پیشگیری از وقوع پیک ششم کرونا مسؤولیت‌پذیری است
مشتریان خواهان ارائه خدمات بانکی در شبکه‌های اجتماعی هستند
حرکت به‌سوی نظام بانکی عدالت محور و تولید گرا در صدر مطالبات دولت از سیستم بانکی قرار دارد
سپه؛ به بزرگ‌ترین بانک دیجیتال خاورمیانه و در تراز انقلاب اسلامی تبدیل خواهد شد
fff
نظرسنجی

نظر شما در برنامه ماه عسل چیست؟

View Results

mahak