ایران؛ میزبان دوازدهمین کنگره اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه

تشخیص خبر : دوازدهمین کنگره اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه (APPU ) دوازدهم لغایت شانزدهم تیرماه سال جاری با حضور ۳۲ کشور، به میزبانی شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود.

به گزارش تشخیص خبر به نقل از روابط عمومی شرکت ملی پست ،مهندس مهری معاون وزیر ، رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت ملی پست روز جاری در جمع اصحاب رسانه با بیان این که اتحادیه پستی جهانی (UPU) در سال ۱۸۷۴ با حضور ۲۲ کشور تشکیل شد افزود: ایران پس از سه سال به عضویت این اتحادیه که در حال حاضر ۱۹۲ کشور عضو آن هستند در آمد.

وی کنگره را بالاترین مرجع تصمیم گیری اتحادیه پستی جهانی برشمرد و گفت: تاکنون ۲۶ کنگره برگزار شده است که آخرین آن در سال ۲۰۱۶ در استانبول ترکیه برگزار شد که مهم ترین دستاورد آن عضویت ایران در شورای راهبری (CA) پس از ۱۲ سال بود.

مهندس مهری درخصوص نقش اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه (APPU)اظهار داشت: این اتحادیه بزرگ ترین اتحادیه منطقه ‏ای در سطح آسیا و اقیانوسیه و مهم ترین مجمع تصمیم ‏گیری درخصوص توسعه و بهبود امور پستی در منطقه است .

وی با اشاره به تاریخچه تشکیل این اتحادیه عنوان کرد:اندیشه تشکیل اتحادیه نخستین بار توسط چهارکشور جمهوری خلق چین، کره‏ جنوبی، فیلیپین و تایلند طی مذاکراتی مطرح شد که تلاش های این کشورها به امضا و اجرای قرارداد همکاری پستی و تشکیل نخستین کنگره در سال ۱۹۶۵با حضور چهار کشور موسس انجامید. در کنگره بعدی که در کیوتوی ژاپن در سال ۱۹۷۰ برگزار شد تعداد اعضا به ۹ کشور رسید و سپس با عضویت تایوان تعداد اعضای شرکت ‏کننده در کنگره ملبورن در سال ۱۹۷۴ به ده عضو رسید.

مدیرعامل درخصوص چگونگی عضویت ایران در اتحادیه به عنوان کشوری از قاره آسیا گفت: جمهوری اسلامی ایران در کنگره پنجم که در سال ۱۹۸۵ در کشور تایلند برگزار شد، به‌عنوان ناظر شرکت نمود و سرانجام در هفتمین کنگره که در سنگاپور برگزار شد، به‌عنوان عضو پذیرفته شد و شرکت نمود.

وی با بیان این که در حال حاضر ۳۲ كشور در این اتحادیه عضویت دارند افزود: علاوه بر ایران افغانستان، اندونزی، بنگلادش، بوتان، برونئی‌دارالسلام، پاكستان، تایلند، چین، ژاپن، سنگاپور، سری‌لانكا، فیلیپین، كره جنوبی، گینه نو پاپوازی، لائوس، مالزی، مالدیو، نپال، نائورو، نیوزیلند، ویتنام، هندوستان، كامبوج، فیجی، میانمار، جزایر سلیمان، مغولستان، وانوآتو، تونگا و ساموآ اعضای این اتحادیه را تشکیل می دهند.

رییس هیات مدیره کنگره را نهاد عالی اتحادیه خواند و خاطرنشان کرد: کنگره از نمایندگان كشورهای عضو تشكیل می‌شود که هر چهار سال یک بار با حضور تمامی اعضای این اتحادیه برگزار می ‏گردد و در هر کنگره به مسائل و موضوعات راهبردی اتحادیه پرداخته شده و كمیته ‏های مختلف آن تشكیل جلسه می‏ دهند.

مهندس مهری با اشاره به این که کشور ایران پس از ۱۷ سال دوباره میزبانی برگزاری کنگره اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه را برعهده گرفته است اظهار داشت: آمادگی پست ایران برای برگزاری این مهم طی یازدهمین کنگره پستی آسیا و اقیانوسیه در هندوستان در سال ۲۰۱۳، به‌ اطلاع کشورهای عضو و دبیرخانه اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه رسید و رسماً مورد تصویب کنگره قرار گرفت. همچنین اعلامیه رسمی جمهوری اسلامی ایران از سوی وزارت متبوع از طریق مجاری دیپلماتیک در همان سال اعلام شد.

رییس هیات مدیره با بیان این که تاکنون ۱۵۰ نفر برای شرکت در این کنگره ثبت نام نموده اند افزود: این کنگره در سطح وزرا، معاونین وزیر، مدیران عامل و سفرای برخی کشورها برگزار خواهد شد و دبیر کل اتحادیه پستی جهانی، معاون وی و همچنین رییس شورای راهبری اتحادیه نیز حضور خواهند یافت.

وی با یادآوری این که کشورهای ترکیه، سوییس و فرانسه به عنوان ناظر در این کنگره حضور خواهند داشت درخصوص رویکردهای پست ایران در این اجلاس گفت: توسعه همکاری های پستی به منظور توسعه امور پستی در منطقه و همچنین پی گیری و دنبال سازی راهبردهای اتحادیه از مهم ترین اقدامات مهم کنگره ۲۰۱۷ به شمار می رود.

مهندس مهری تشکیل کمیته های تخصصی را از دیگر برنامه های کنگره معرفی و عنوان کرد: توسعه سرویس های الکترونیکی، تجارت الکترونیک مرزی و فرامرزی، توسعه سرویس های مالی (IFS,International Financial Services)، توسعه پایدار و دغدغه های زیست محیطی و امضای تفاهم نامه با برخی کشورها از جمله کره جنوبی در این کنگره صورت می گیرد.

مدیرعامل با ذکر این مطلب که کنگره اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه ۲۰۱۷ با همکاری مشترک شرکت ملی پست و پست بانک برگزار می شود اظهار داشت: این دو بخش در این اجلاس گزارشی از فعالیت های مهم خود را ارایه خواهند داد.

رییس هیات مدیره افزود: طرح کلان GNAFبرای کشورهای عضو با هدف صدور دانش فنی ایران در این کنگره معرفی و همچنین توسعه همکاری های آموزشی با APPUبا استفاده از ظرفیت های دانشکده پست و مخابرات بررسی خواهد شد.

مدیرعامل افزود: براساس هماهنگی های به عمل آمده کنگره ۲۰۱۷ اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه با هدف تبیین و بررسی سیاست های منطقه ای در حوزه پستی و تبادل تجربیات و توسعه همکاری های بین المللی به میزبانی کشورمان، طی روزهای ۱۲ لغایت ۱۶ تیرماه سال جاری در هتل المپیک تهران برگزار می شود.

وی برگزاری این‌گونه نشست‌ها را در سطح منطقه ای و بین المللی بسیار مهم و استراتژیک تلقی و عنوان کرد: چنین مجامعی از یك سو فرصتی برای توسعه و بهبود همكاری‌ها و روابط پستی با كشورهای عضو در منطقه، بهره‌برداری از پتانسیل‌های منطقه در زمینه خدمات، تسهیلات و تجهیزات پستی، صدور خدمات فنی و مهندسی به كشورهای منطقه در راستای درآمدزایی را ایجاد خواهد كرد؛ و از سوی دیگر با نزدیك‌تر شدن مواضع كشورهای منطقه می‌توان در محافل جهانی نظیر اتحادیه پستی جهانی نفوذ و اثرگذاری در تصمیم‌گیری‌ها را با در نظر گرفتن منافع كشورهای منطقه افزایش داد.

معاون وزیر با بیان این که در خلال کنگره پیشنهادات کشورها مطرح و با حداکثر آرا به تصویب می رسد افزود: احکام اتحادیه از سوی کشورهای عضو امضا و به اجرا در خواهد آمد.

وی افزود: كشورهاي امضاكننده نسبت به تنفيذ، پذيرش و تصويب اساسنامه، پروتكل‌هاي الحاقي و ساير احكام اتحاديه در چهارچوب قانون اساسي كشورشان اقدام می نمایند.

مهندس مهری درخصوص دستاوردهای کنگره ۲۰۱۷برای پست ایران تاکید کرد: میزبانی دوازدهمین کنگره پستی آسیا و اقیانوسیه از سوی پست کشورمان و حضور فعال و نقش‌آفرینی در این اتحادیه علاوه بر کسب مزیت‌های پستی، جایگاه و وجهه جمهوری اسلامی ایران را در سطح منطقه آسیا و اقیانوسیه ارتقا خواهد بخشید.

وی با اشاره به این که ریاست کنگره ۲۰۱۷ برعهده ایران است و به دنبال برگزاری این کنگره ، جمهوری اسلامی ایران ریاست شورای اجرایی را به‌ مدت ۴ سال تا کنگره آتی که در کشور تایلند برگزار می شود بر عهده خواهد گرفت اظهار امیدواری کرد: پست ایران با میزبانی بهینه این اجلاس بتواند زمینه لازم برای توسعه همکاری‌های پستی میان کشورهای عضو و ایجاد فضای هم‌اندیشی و تعامل میان متخصصان پستی در سطح منطقه را فراهم آورد و نام کشورمان در عرصه پستی بار دیگر خوش بدرخشد. 

نوشته شده در تاریخ : ۹۶/۰۳/۳۱
دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *1453199479758_ISNA
آخرین اخبار
قطع درگاههای الکترونیکی کارت بانک سپه و قوامین سابق
واریز یارانه حمایت معیشتی آذر ماه
راه اندازی سیستم مدیریت کیفیت در مدیریت پشتیبانی بانک ایران زمین
با انسجام و عبور سریع از ادغام ، بزرگ و قدرتمند می‌مانیم
به زودی از نخستین بانک دیجیتال رونمایی خواهیم کرد
آغاز زندگی مشترک ۵۵ هزار جوان ایرانی با تسهیلات قرض‌الحسنه بانک سپه
درب‌های نخستین موزه شبکه بانکی کشور به روی علاقه مندان گشوده شد
بازدید مدیرعامل بانک سپه از شعبه سیدالشهدا(ع) بانک در تهران
جهش قابل توجه عملکرد بانک ایران زمین
اولویت اصلی بانک سپه حمایت از تولید و صنایع مولد است
برنامه همراه بانک سپه را فقط از وب سایت این بانک و کافه بازار تهیه کنید
اهدای بسته‌های کمک آموزشی به دانش آموزان مدرسه ابن سینا
تخصیص منابع بانک ایران زمین، در راستای حمایت از تولید
مدیریت بر ترازنامه با برنامه محوری و تمرکز بر کسب و کار اصلی بانکداری در نخستین بانک ایرانی
در پرداخت تسهیلات اولویت با مشتریان خوش‌حساب است
دستور صریح مدیرعامل بانک سپه برای پیگیری سریع و حل مشکل واحد تولیدی در گیلان
بهترین راه پیشگیری از وقوع پیک ششم کرونا مسؤولیت‌پذیری است
مشتریان خواهان ارائه خدمات بانکی در شبکه‌های اجتماعی هستند
حرکت به‌سوی نظام بانکی عدالت محور و تولید گرا در صدر مطالبات دولت از سیستم بانکی قرار دارد
سپه؛ به بزرگ‌ترین بانک دیجیتال خاورمیانه و در تراز انقلاب اسلامی تبدیل خواهد شد
fff
نظرسنجی

نظر شما در برنامه ماه عسل چیست؟

View Results

mahak