بانک مرکزی خبر داد:
پرداخت ۱۳۶۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی در ۵ ماه نخست امسال

تشخیص خبر: بانک مرکزی از پرداخت بیش از ۱۳۶۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی از ابتدای امسال تا پایان مردادماه به بخش‌های مختلف از جمله تسهیلات تکلیفی خبر داد.

به گزارش تشخیص خبر، بانک مرکزی در واکنش به انتشار کلیپی در فضای مجازی تحت عنوان «فرار بانک‌ها از پرداخت وام همچنان ادامه دارد!» اعلام کرد: کل تسهیلات پرداختی شبکه بانکی از ابتدای سال تا پایان مردادماه بیش از ۱۳۶۵ هزار میلیارد تومان بوده است که به بخش‌های مختلف از جمله تسهیلات تکلیفی پرداخت شده است .

بانک مرکزی در ادامه با اشاره به بخش تسهیلات ودیعه مسکن نوشت: به منظور تنظیم بازار اجاره مسکن و حمایت از مستاجران، موضوع اعطای تسهیلات کمک ودیعه مسکن در جلسه ۳۱ خرداد ماه امسال در شورای پول و اعتبار مطرح و با اعطای تسهیلات کمک ودیعه مسکن با نرخ مصوب شورای پول و اعتبار، دوره بازپرداخت حداکثر ۵ سال، در سقف‌های فردی ۱۰۰۰، ۷۰۰ و ۴۰۰ میلیون ریال به ترتیب در تهران، کلان‌شهرها و سایر مناطق شهری و از محل منابع بانکی موضوع ماده ۴ قانون جهش تولید مسکن (در سقف کلی ۴۰ هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۱) موافقت کرد و این موضوع در روز یکم تیرماه به بانک‌های عامل ابلاغ شد.

همچنین به منظور تسریع در اعطای تسهیلات مزبور و رفع ابهامات بانک‌های عامل در اعطای تسهیلات یادشده، دستورالعمل اجرایی و توزیع بانکی‌- استانی تسهیلات مذکور پس از پیگیری‌های مکرر از وزارت راه و شهرسازی و برگزاری جلسات کارشناسی تهیه و در تاریخ ۶.۴.۱۴۰۱ به بانک‌های عامل ابلاغ شد.

پس از ابلاغ دستورالعمل اجرایی تسهیلات موصوف، در راستای سرعت بخشی به روند اعطای تسهیلات یادشده از سوی بانک‌های عامل، موضوع ابلاغ دستورالعمل مزبور به شعب با قید مهلت زمانی حداکثر ۱۰ روزه و تسریع در اعطای تسهیلات مزبور به مدیران عامل بانک‌های مربوطه اعلام و طی چندین نامه نیز، بر اعطای تسهیلات مزبور تاکید شده است.

اقدامات فوق‌الذکر منجر به افزایش سرعت پرداخت تسهیلات مزبور شده، به‌گونه‌ای که تا روز ۲۹ شهریورماه امسال از تعداد ۲۹۶ هزار و ۲۴۲ نفر متقاضی معرفی شده از طریق سامانه وزارت راه و شهرسازی، تعداد ۱۱۵ هزار و ۴۵۶ متقاضی در بانک‌های عامل به‌منظور دریافت تسهیلات کمک ودیعه مسکن (در حدود ۳۹درصد) تشکیل پرونده داده‌اند و از تعداد مزبور ۷۹ هزار و ۸۹۳ فقره تسهیلات به مبلغ ۴۵ هزار و ۲۶۹ میلیارد ریال (در حدود ۲۷درصد) در طی کمتر از سه ماه از ابلاغ دستورالعمل اجرایی اعطای تسهیلات موصوف، به متقاضیان معرفی شده از طریق سامانه وزارت راه و شهرسازی، پرداخت شده است.

همچنین، مبلغ ۴۰ هزار میلیارد تومان سهمیه ابلاغی به بانک‌های عامل (مصوب شورای پول و اعتبار) مربوط به ۱۲ماهه سال ۱۴۰۱ است که به منظور رعایت عدالت اجتماعی، می‌بایست به‌گونه‌ای تسهیم شود که امکان بهره‌مندی مستاجرانی که در اسفندماه سال ۱۴۰۱ نسبت به انعقاد قرارداد اجاره اقدام می‌کنند، نیز میسر باشد.

علی‌ایحال، کثرت تکالیف ابلاغی به شبکه بانکی در سال‌جاری، سبب شده است که روند اعطای تسهیلات یاد شده متناسب با منابع و مصارف بانک‌های عامل باشد؛ اگرچه بانک‌های عامل علی‌رغم تکالیف متعدد، همواره مساعدت‌های لازم را در خدمتگذاری به آحاد مردم به عمل آورده‌اند.

بانک مرکزی در خصوص متن درج شده مبنی بر درخواست وثایق سنگین و خارج از توان تسهیلات گیرندگان نیز اعلام کرد: در دستورالعمل اجرایی تسهیلات موصوف به منظور یکسان‌سازی قوانین و مقررات مربوط به اعطای تسهیلات توسط شبکه بانکی، بر اعطای تسهیلات موصوف مطابق با دستورالعمل اجرایی اعطای تسهیلات خرد تاکید شده است.

نوشته شده در تاریخ : ۰۱/۰۶/۳۰
دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *1453199479758_ISNA
آخرین اخبار
پرداخت بیش از ۷۵ هزار فقره تسهیلات توسط بانک سپه در آبان ماه
فروش ۱۷ درصد از سهام شرکت گروه سرمایه گذاری امید توسط بانک سپه در سال جاری
پیام مدیر عامل بانک سپه به مناسبت روز بسیج مستضعفان
سواد دیجیتال کاربران بانک ایران زمین موجب ارائه خدمات مطلوب می شود
اعتبار ۱۲ هزار میلیارد ریالی بانک سپه برای حمایت از ایجاد نیروگاه های خورشیدی
کسب رتبه برتر جشنواره ملی انتشارات توسط اداره کل روابط عمومی و مدیریت برند بانک سپه
چهارمین جلسه شورای اطلاع‌رسانی وزارت امور اقتصادی و دارایی در بانک سپه برگزار شد
رمز موفقیت بانک ایران زمین در بازار رقابتی بهبود مستمر بهره وری است
تفاهم نامه همکاری بین بانک سپه و صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک منعقد شد
فروش ارز در شعب ارزی منتخب بانک سپه آغاز شد
پورسعید:سرمایه اصلی بانک ایران زمین روحیه تیمی همکاران در اجرای اهداف بانکداری دیجیتال است
بانک مرکزی برای حفظ ثبات در بازار ارز تلاش مضاعف کند
دیدار مدیران بانک ایران زمین از شعب غرب کشور
اعطای بیش از ۳۳ هزار میلیارد ریال تسهیلات در قالب ۷۴ هزار فقره توسط بانک سپه در مهرماه سال جاری
ارائه خدمات مناسب اولویت بانک ایران زمین است
همایش تخصصی مدیران ارشد بانک سپه برگزار شد
حکمرانی شایسته موجب بهره گیری مطلوب از ظرفیت ها منطقه ای می گردد
دکتر ابراهیمی: تحقق اهداف طرح تحول راهبردی بانک به عنوان دومین پروژه بزرگ بانک سپه قطعی است
بانک سپه قدردان اعتماد عمومی در ارائه خدمات کارتهای بانکی
مکاتبه ایران با عربستان برای برقراری عمره ۵,۸ میلیون ایرانی
fff
نظرسنجی

نظر شما در برنامه ماه عسل چیست؟

View Results

mahak