لیست کالاهای دانش‌بنیان باید موردبازنگری قرار گیرد

تشخیص خبر :وقت آن رسیده لیست محصولات دانش‌بنیان که حایز شرایط لازم هستند بازنگری شود تا عرصه تنگ‌تر شود و فقط کالاهای هایتک بتوانند در قالب دانش‌بنیان بگنجند.

به گزارش تشخیص خبر به نقل از روابط عمومی مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان ایران، کمپانی با اشاره به اینکه مفهوم دانش‌بنیان به کالاهای هایتک مربوط است که ارزش‌افزوده بالایی دارند، گفت: طبیعی است در بعضی از صنایع این جاذبه وجود دارد و در برخی این جاذبه وجود ندارد. به کاربرد و کاربری آن محصولات در جامعه و نقشی کلیدی که بازی می‌کنند، مرتبط است. در بخش سلامت تجهیزات پزشکی و دارو کاملا قابل‌لمس است.
او افزود: تایید این نظریه قیمت داروهای بیوتکنولوژی است که جزو داروهای خاص در دنیا به شمار می‌رود و اگر در بازارهای جهانی دارویی ۵۰۰ یورو باشد و شرکت دانش‌بنیانی به دانش تولید همان دارو برسد، با یک‌پنجم قیمت جهانی می‌تواند آن را تولید و به بازار عرضه کند و باوجود قیمت کمتر ولی باز هم منافع خوبی را به دست می‌آورد زیرا با تولید داروی بیوتکنولوژی به دانش بسیار بالای دست پیداکرده و تبع آن می‌تواند ارزش‌افزوده قابل‌توجهی را هم جذب کند.
به گفته کمپانی، خصوصیت بارز کالاهای هایتک و حیاتی سهم بالای دانش نسبت به اجزا و قطعات استفاده‌شده در آن است. در این‌گونه محصولات حیات محور که از استانداردهای بالا و پیچیده‌ای برخوردار هستند در صورت تجاری‌سازی سود خوبی را عاید دارنده دانش آن می‌کند.
محصول دانش‌بنیانی که بررسی می‌کنیم در حوزه بسیار خاصی استفاده می‌شود که ارزش‌افزوده بسیار بالایی دارند مانند دارو، تجهیزات پزشکی یا صنایع مرتبط با نفت در بعضی از محصولات زمینه‌ای برای مفهومی دانش‌بنیان وجود ندارد.
او با تاکید بر اینکه لیست کالاهای دانش‌بنیان باید مورد بازبینی قرار گیرد، گفت: نزدیک به شش سال است که از تصویب و اجرای قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان گذشته و وقت آن است که لیست محصولات دانش‌بنیان که حایز شرایط لازم هستند بازنگری شود تا به‌این‌ترتیب عرصه تنگ‌تر شود و فقط کالاهای هایتک بتوانند در این قالب بگنجند.
کمپانی با بیان اینکه افزایش کمی شرکت‌های دانش‌بنیان در شرایطی که حمایت‌های مناسبی به آن‌ها ارائه نشود، فایده‌ای برای اقتصاد کشور ندارد، افزود: وقتی بودجه کل کشور در حیطه دانش‌بنیان کاهش پیداکرده بنابراین باید میدان را تنگ‌تر کنیم. زمانی بودجه بیشتر بود و امکان رسیدگی به تمامی حوزه‌ها وجود داشت ولی حالا که به محدودیت‌هایی در منابع مالی هم مواجه هستیم باید دایره شمول شرکت‌های دانش‌بنیان کاهش داده شود تا حمایت‌ها مؤثرتر شود.
او پیشنهادی برای شناسایی کالاهای هایتک ارائه کرد و گفت: برای شناسایی کالاهای هایتک هستند می‌توان بررسی کرد، در هر صنعتی واردات کالا در هر تن چه ارزشی دارد و در مقابل ارزش هر تن صادرات آن محصول چقدر است.
او به آمار ۱۳۹۶در حوزه تجهیزات پزشکی اشاره کرد و افزود: واردات ۱٫۳ میلیارد دلار بود در مقابل ۲۲ هزار تن واردات انجام شد یعنی برای هر تن ۵۶ دلار پرداخت‌شده است. از سوی دیگر کالاهای داخلی و صادرات ۲۴ میلیون دلار در گمرک ثبت‌شده است و به میزان ۶۸۴ تنی که صادرشده است به عدد ۳۵ هزار دلار می‌رسیم.
در نتیجه عموما در کشور واردات هر تن ۱۴۷۰ صادرات حدود ۴۵۰ بوده است. فاصله بزرگ میان این ارقام نشان می‌دهد که به سمت کدام کالاها برویم. هم از خام فروشی ممانعت کنیم هم بتوانیم دانش را صادر کنیم و هم ارز خوبی به کشور بازگردانیم. با این توصیفات باید این صنایع و عرصه‌ها شناسایی شود تا محدوده شرکت‌های دانش‌بنیان را محدودتر کنیم.
کمپانی معتقد است: شناسایی و بازنگری لیست شرکت‌های دانش‌بنیان کاری است که باید به اصناف مرتبط سپرده شود. 

نوشته شده در تاریخ : ۹۸/۰۵/۰۷
دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *1453199479758_ISNA
آخرین اخبار
افزایش ۷۰۰ هزار تومانی حقوق برخی از بازنشستگان
بانکداری دیجیتال داشتیم، نیاز به مراجعه به شعب وجود نداشت
موفقیت یک ترکیب درمانی برای بهبود ضایعه بیماری کرونا
طرح تسهیلاتی یکتای ایران زمین تمدید شد
اعلام دستگاه های خودپرداز منتخب به منظور فعالیت غیرنقدی بانک ایران زمین
از خود گذشتگی همکاران شبکه بانکی قابل تقدیر است
کاهش مخاطرات پول نقد در شعب بانک ها با استفاده از دستگاه های ATMR
سقف مبلغ کارت به کارت بانک ایران زمین به ۱۰ میلیون تومان افزایش یافت
شرایط تسهیل تسویه بدهی بدهکاران بانک ایران زمین
ضرورت کاشت درختان بی‌نیاز از آبیاری مستمر
جشنواره میلاد باشگاه مشتریان بانک ایران زمین
رسمی؛ تمام بازی های باشگاهی فوتبال ایران لغو شد
تمهیدات مراقبتی ویژه “مشتریان بانک ها” به‌منظور مقابله با ویروس کرونا
اقدامات دولت برای مهار ویروس کرونا
درمورد ویروس کرونا به سمت کنترل کامل شرایط پیش می‌رویم
کاهش ساعت کاری شعب بانک ایران زمین
اثر بخشی بیشتر با ایجاد مرکز مستقل آموزش توسعه سرمایه انسانی بانک ایران زمین
ملت ایران با حضور گسترده در انتخابات افتخار جدیدی می‌آفریند
کسب گواهی نامه ISO9001 وISO10015 توسط مدیریت امور سرمایه انسانی و آموزش بانک ایران زمین
دریافت جایزه ملی مدیریت مالی ایران توسط بانک ایران زمین
fff
نظرسنجی

نظر شما در برنامه ماه عسل چیست؟

View Results

mahak