حسین وطن پور؛ وضعیت اکوسیستم شرکت‌های دانش‌بنیان سلامت خوب است

تشخیص خبر: چهار هزار محصول و بیشتر از ۱۲۰۰ شرکت دانش‌بنیان در حوزه سلامت در بازار داریم که پایگاه اصلی آن‌ها نیروی انسانی، ایده و فکر است.

به گزارش تشخیص خبر به نقل از روابط عمومی مجمع تشکل های دانش بنیان، حسین وطن پور با بیان این مطلب به ارائه آماری از فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه سلامت پرداخت و گفت: در این میان ۴۶۰ شرکت محصول دارند و ۶۲ شرکت صادراتی داریم. یعنی (CE) استاندارد کیفیت محصول اروپا را اخذ کردند و ارزآوری دارند. این شرکت‌ها تمام ویژگی‌های یک کسب‌وکار اقتصادی را دارند. این در شرایطی است که کل عمر دانش‌بنیان در کشور حدودا ۱۰ سال است و از سوی دیگر نزدیک به ۱۰۰ سال است که کشورمان صنعتی شده ولی تنها محصولی که صادر می‌کنیم مواد خام نفتی و معدنی است.
وطن پور اکوسیستم شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه سلامت را ایده آل ندانست ولی شرایط را خوب ارزیابی کرد و گفت: وقتی عملکرد خود را نسبت به گذشته خودمان در ۵ یا ۶ سال گذشته بررسی می‌کنیم مشخص می‌شود که با سرعت بیشتری در حال رشد و توسعه هستیم. تحول خوبی داشتیم پنجره واحد در وزارت بهداشت شکل‌گرفته است. هر نهادی که در داخل وزارت بهداشت برای حمایت از دانش‌بنیان حوزه سلامت فعالیت می‌کرد همه یکجا جمع شده‌اند. سیستم چابک شده و بروکراسی کمتر شده به آموزش نیروی انسانی توجه بیشتری شده تا بهره‌وری را افزایش دهیم.
او در ادامه ارزیابی خود از وضعیت تجاری‌سازی محصولات دانش‌بنیان را عنوان کرد و گفت: از ابتدا انواع حمایت‌ها را از زمانی که یک ایده مطرح می‌شود به‌خصوص هنگامی‌که جوانان در رویدادهای استارتاپی شرکت می‌کنند تا وقتی به محصول آزمایشگاهی تبدیل شود، در دسترس است.
رئیس انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه سلامت با ابراز تمایل برای جذب همکاری و مشارکت با نهادهای مرتبط گفت: بخشی از کار در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی انجام می‌شود انتظار داریم همکاری و همراهی بیشتری به نفع شرکت‌های دانش‌بنیان با این دو نهاد داشته باشیم.
او با تاکید بر اینکه اگر شرکت‌های دانش‌بنیان نبودند در شرایط تحریم‌ها با مشکلات عدیده‌ای روبرو می‌شدیم، گفت: در حوزه دانش‌بنیان سلامت خیلی آسیب نمی‌بینیم زیرا ارز خواهی بسیار کمی داریم. متکی بر منابع داخلی هستیم. این حوزه بین ۲۰ تا ۲۵ درصد ارز نیاز دارد. می‌توانیم روی پای خود بایستیم. از سوی دیگر سازمان غذا و دارو، اداره کل تجهیزات پزشکی، معاونت توسعه و فناوری و هیات امنای ارزی در وزارت بهداشت باور کردند که باید به محصولات و تولیدات داخل بپردازند.
به گفته وطن پور، با این وجود بر استانداردها و کیفیت محصولات هم تاکید داریم و اصرار داریم تا استانداردهای CE و استانداردهای بین‌المللی را دریافت کنند. حتما نمونه ساخته‌شده توسط یک‌نهاد سومی آزمایش و تایید شود. به‌هرحال نمی‌شود که یک محصول را یکی بسازد، تایید کند و بدون نظارت بفروشد. 

نوشته شده در تاریخ : ۹۸/۰۶/۳۰
دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *



1453199479758_ISNA
آخرین اخبار
افزایش ۷۰۰ هزار تومانی حقوق برخی از بازنشستگان
بانکداری دیجیتال داشتیم، نیاز به مراجعه به شعب وجود نداشت
موفقیت یک ترکیب درمانی برای بهبود ضایعه بیماری کرونا
طرح تسهیلاتی یکتای ایران زمین تمدید شد
اعلام دستگاه های خودپرداز منتخب به منظور فعالیت غیرنقدی بانک ایران زمین
از خود گذشتگی همکاران شبکه بانکی قابل تقدیر است
کاهش مخاطرات پول نقد در شعب بانک ها با استفاده از دستگاه های ATMR
سقف مبلغ کارت به کارت بانک ایران زمین به ۱۰ میلیون تومان افزایش یافت
شرایط تسهیل تسویه بدهی بدهکاران بانک ایران زمین
ضرورت کاشت درختان بی‌نیاز از آبیاری مستمر
جشنواره میلاد باشگاه مشتریان بانک ایران زمین
رسمی؛ تمام بازی های باشگاهی فوتبال ایران لغو شد
تمهیدات مراقبتی ویژه “مشتریان بانک ها” به‌منظور مقابله با ویروس کرونا
اقدامات دولت برای مهار ویروس کرونا
درمورد ویروس کرونا به سمت کنترل کامل شرایط پیش می‌رویم
کاهش ساعت کاری شعب بانک ایران زمین
اثر بخشی بیشتر با ایجاد مرکز مستقل آموزش توسعه سرمایه انسانی بانک ایران زمین
ملت ایران با حضور گسترده در انتخابات افتخار جدیدی می‌آفریند
کسب گواهی نامه ISO9001 وISO10015 توسط مدیریت امور سرمایه انسانی و آموزش بانک ایران زمین
دریافت جایزه ملی مدیریت مالی ایران توسط بانک ایران زمین
fff
نظرسنجی

نظر شما در برنامه ماه عسل چیست؟

View Results

mahak