حسین وطن پور؛ وضعیت اکوسیستم شرکت‌های دانش‌بنیان سلامت خوب است

تشخیص خبر: چهار هزار محصول و بیشتر از ۱۲۰۰ شرکت دانش‌بنیان در حوزه سلامت در بازار داریم که پایگاه اصلی آن‌ها نیروی انسانی، ایده و فکر است.

به گزارش تشخیص خبر به نقل از روابط عمومی مجمع تشکل های دانش بنیان، حسین وطن پور با بیان این مطلب به ارائه آماری از فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه سلامت پرداخت و گفت: در این میان ۴۶۰ شرکت محصول دارند و ۶۲ شرکت صادراتی داریم. یعنی (CE) استاندارد کیفیت محصول اروپا را اخذ کردند و ارزآوری دارند. این شرکت‌ها تمام ویژگی‌های یک کسب‌وکار اقتصادی را دارند. این در شرایطی است که کل عمر دانش‌بنیان در کشور حدودا ۱۰ سال است و از سوی دیگر نزدیک به ۱۰۰ سال است که کشورمان صنعتی شده ولی تنها محصولی که صادر می‌کنیم مواد خام نفتی و معدنی است.
وطن پور اکوسیستم شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه سلامت را ایده آل ندانست ولی شرایط را خوب ارزیابی کرد و گفت: وقتی عملکرد خود را نسبت به گذشته خودمان در ۵ یا ۶ سال گذشته بررسی می‌کنیم مشخص می‌شود که با سرعت بیشتری در حال رشد و توسعه هستیم. تحول خوبی داشتیم پنجره واحد در وزارت بهداشت شکل‌گرفته است. هر نهادی که در داخل وزارت بهداشت برای حمایت از دانش‌بنیان حوزه سلامت فعالیت می‌کرد همه یکجا جمع شده‌اند. سیستم چابک شده و بروکراسی کمتر شده به آموزش نیروی انسانی توجه بیشتری شده تا بهره‌وری را افزایش دهیم.
او در ادامه ارزیابی خود از وضعیت تجاری‌سازی محصولات دانش‌بنیان را عنوان کرد و گفت: از ابتدا انواع حمایت‌ها را از زمانی که یک ایده مطرح می‌شود به‌خصوص هنگامی‌که جوانان در رویدادهای استارتاپی شرکت می‌کنند تا وقتی به محصول آزمایشگاهی تبدیل شود، در دسترس است.
رئیس انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه سلامت با ابراز تمایل برای جذب همکاری و مشارکت با نهادهای مرتبط گفت: بخشی از کار در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی انجام می‌شود انتظار داریم همکاری و همراهی بیشتری به نفع شرکت‌های دانش‌بنیان با این دو نهاد داشته باشیم.
او با تاکید بر اینکه اگر شرکت‌های دانش‌بنیان نبودند در شرایط تحریم‌ها با مشکلات عدیده‌ای روبرو می‌شدیم، گفت: در حوزه دانش‌بنیان سلامت خیلی آسیب نمی‌بینیم زیرا ارز خواهی بسیار کمی داریم. متکی بر منابع داخلی هستیم. این حوزه بین ۲۰ تا ۲۵ درصد ارز نیاز دارد. می‌توانیم روی پای خود بایستیم. از سوی دیگر سازمان غذا و دارو، اداره کل تجهیزات پزشکی، معاونت توسعه و فناوری و هیات امنای ارزی در وزارت بهداشت باور کردند که باید به محصولات و تولیدات داخل بپردازند.
به گفته وطن پور، با این وجود بر استانداردها و کیفیت محصولات هم تاکید داریم و اصرار داریم تا استانداردهای CE و استانداردهای بین‌المللی را دریافت کنند. حتما نمونه ساخته‌شده توسط یک‌نهاد سومی آزمایش و تایید شود. به‌هرحال نمی‌شود که یک محصول را یکی بسازد، تایید کند و بدون نظارت بفروشد. 

نوشته شده در تاریخ : ۹۸/۰۶/۳۰
دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *1453199479758_ISNA
آخرین اخبار
ثبات حاکم بر بازار ارز بدون همکاری بخش خصوصی محقق نمی شد
تفاهم‌نامه همکاری آموزشی میان اتاق بازرگانی تهران و مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان امضا شد
عطیلی شعب بانک ایران زمین در برخی شهرهای خوزستان
نمایشگاه عکس «محرم ایران زمین» در ایوان انتظار
آغاز طرح چکاپ همکاران بانک ایران زمین برای تشکیل پرونده سلامت
افتتاح صندوق امانات شعبه ولنجک بانک ایران زمین
کمیسیون تجارت الکترونیکی سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران دستورالعمل تاکسی‌های اینترنتی را بررسی کرد
آغاز فروش گواهی سپرده مدت دار بانک ایران زمین
بانک مرکزی بدون از دست دادن ذخایر ارزی به کنترل نرخ ارز و ثبات بازار ارز دست یافته است
شعبه در بانکداری دیجیتال یک مرکز تماس با مشتری است، نه یک مرکز ارائه سرویس
آمادگی بانک ایران زمین برای ارائه خدمات به زوار اربعین حسینی
جابجایی ساختمان مرکزی مدیریت امور شعب استان های البرز، قزوین
سقف برداشت از خودپردازها به ۵۰۰ هزار تومان افزایش می‌یابد
تحریک تقاضا با حمایت از CVC ها از طریق مشوق‌های مالیاتی
آمادگی بانک ایران زمین برای ارائه خدمات به زائران اربعین
اسامی برندگان پنجمین جشنواره عکاسی محرم ایران زمین اعلام شد
دعوت همه کشورهای متاثر از تحولات خلیج فارس و تنگه هرمز به «ائتلافِ امید» HOPE
دیدار معاون اجرایی استانی بانک ایران زمین با بزرگان اهل سنت
اولویت اصلی کشور، احیای تولید و اشتغال است
حسین وطن پور؛ وضعیت اکوسیستم شرکت‌های دانش‌بنیان سلامت خوب است
fff
نظرسنجی

نظر شما در برنامه ماه عسل چیست؟

View Results

mahak