مدیرعامل بورس کالای ایران در نشست خبری مطرح کرد:
تسویه معاملات در تالار صادراتی بورس کالا با ارزهای جهانی در سال آینده

تشخیص خبر : به طور حتم از سال ۹۵ با ایجاد گشایش های اقتصادی، بورس کالا با بهره گیری از ظرفیت سیستم بانکی و همکاری بانک های بین المللی، تسویه معاملات با ارزهایی همچون دلار و یورو را در تالار صادراتی خود در دستور کار قرار می دهد.

به گزارش تشخیص خبر ، دکتر حامد سلطانی نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران صبح روز یکشنبه ۱۶ اسفند ماه در نشست خبری خود با اصحاب رسانه به فضای کسب و کار در سال ۹۴ اشاره کرد و گفت: طی سال جاری شاهد ثبات نسبی در بازار ارز و همچنین کاهش نرخ تورم از ۱۶٫۳درصد در دوازده ماه منتهی به دی ماه سال ۱۳۹۳ به ۱۳٫۲ درصد در دوره مشابه سال جاری بودیم.
سلطانی نژاد با اشاره به صفر شدن رشد تولید ناخالص داخلی یاد آور شد: همچنین امسال شاهد کاهش درآمدهای نفتی و سرمایه گذاری عمرانی بودیم و براساس آمارها، با افت ۱۵درصدی در صدور پروانه‌های ساختمانی صادرشده نسبت به دوره مشابه سال قبل مواجه شدیم.
وی اظهار داشت: در این میان دامپینگ قیمتی محصولات اساسی از جمله واردات فولاد ارزان قیمت از چین و همچنین کاهش قیمت جهانی کالاهای اساسی (مخصوصاً فلزات) در بازارهای جهانی رخ داد که به طور طبیعی این عوامل در روند معاملات بورس کالای ایران تاثیر گذار بوده است.
مدیرعامل بورس کالای ایران در ادامه به اجرای برجام و ایجاد فرصت های جدید در اقتصاد ایران اشاره کرد و گفت: معاملات بورس کالای ایران به واقعیت های اقتصادی وابسته است و مانند بازار سهام از پیش بینی ها تاثیر ویژه ای نمی گیرد، با این تفاسیر به طور حتم از سال ۹۵ با ایجاد گشایش هایی در اقتصاد، بورس کالا با بهره گیری از ظرفیت داخلی سیستم بانکی و همکاری با بانک های بین المللی، تسویه معاملات با ارزهایی همچون دلار و یورو را در تالار صادراتی در دستور کار قرار می دهد تا شاهد رشد حجم معاملات صادراتی، افزایش مراودات بورس کالا با بورس ها و نهادهای بین المللی و ورود سرمایه گذاران خارجی به ایران از طریق بورس کالا باشیم.
پذیرش انبارهای بورس کالا در خاورمیانه
وی اظهار کرد: همچنین توسعه انبارهای معاملاتی بورس کالا در کشورهای همسایه از برنامه های جدی بورس کالاست تا بتوانیم با پذیرش و ذخیره محصولات ایرانی در انبارها، به توسعه صادرات کالاها، بازاریابی برای و رشد کیفیت محصولات ایرانی کمک کنیم. دکتر سلطانی نژاد با بیان اینکه ارتباط میان بورس های کالایی در دنیا امری متداول است، گفت: همکاری میان بورس های کالایی در دنیا حتی بیشتر از بازارهای سهام انجام می شود و برهمین اساس به منظور در مرحله اول برای توسعه صادرات محصولات ایرانی با بورس ها و کشورهای همسایه در حال مذاکره هستیم؛ اما برای توسعه بازارهای مالی به طور طبیعی باید به سراغ بورس های کالایی پیشرفته دنیا برویم که این امر نیز در دستور کار قرار گرفته است.
برنامه های آتی بورس کالا
مدیرعامل بورس کالای ایران در ادامه به برنامه های آتی این بورس در چهار حوزه بازار فیزیکی، بازار مشتقه، عملیات و فن آوری اطلاعات اشاره کرده و گفت: درحوزه بازار فیزیکی ، بورس کالا درصدد توسعه رینگ صادراتی، گسترش شبکه انبارها در بازارهای بین‌المللی و اجرای ماده ۳۳ قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی برای سایر محصولات کشاورزی در سطح کشور است. همچنین این بورس ، راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده کالایی بر روی طلا، PVC، محصولات فولادی و شمش آلومینیوم را در دستور کار خود دارد. دکتر سلطانی نژاد در ادامه به بیان برنامه بورس کالا در راستای گسترش بازار مشتقه پرداخت و گفت: گسترش معاملات آنلاین و ۲۴ساعته شدن معاملات آتی سکه و همچنین راه اندازی صندوق های کالایی و ارزی از جمله برنامه آتی ما در این خصوص به شمار می رود . ضمن آنکه بورس کالا گسترش تامین مالی فعالان بازار را با استفاده از ابزارهای نوین و عمومی سازی ابزارهای مالی برای اقشار مختلف مد نظر خود قرار خواهد داد.
پیاده سازی مدل کارگزار محوری
وی سپس سیستمی نمودن فرآیند پذیرش کالاها در بازارهای اصلی و فرعی و ایجاد بانک اطلاعاتی قیمت‌های پایه را از جمله برنامه های آتی این بورس در حوزه عملیات و نظارت برشمرد و گفت: بورس کالا در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز آماده یکپارچه‌سازی سامانه‌های معاملات نقدی با پوشش معاملات صادراتی و سپرده کالایی توسط سامانه جامع معاملاتی است و توسعه سامانههای نظارتی مبتنی بر تکنولوژیهای هوش تجاری را به همراه توسعه سرویسهای انتشار اطلاعات در دستور کار خود دارد. وی سپس خاطرنشان کرد: تولید سامانه تحویل الکترونیکی، ایجاد بستر معاملات تحت وب و پیادهسازی مدل کارگزارمحوری در سامانه معاملات آتی، از اقدامات آتی بورس کالا در حوزه فن آوری اطلاعات و ارتباطات است.
بورس کالا در افق چشم انداز
دکتر سلطانی نژاد در ادامه گفت : بورس کالا در افق چشم انداز، به دنبال دستیابی به مرجع قیمت گذاری کالاهای اساسی در منطقه و یکی از گزینه های اولویت دار تولیدکنندگان برای تامین مالی و پوشش ریسک تجاری است . مدیرعامل بورس کالای ایران در پایان افزود: بازنگری در راهبردهای بورس کالا از جمله گسترش اندازه و عمق بازار در کالاهای منتخب جهت مرجعیت کشف قیمت بازار ، استفاده از ظرفیت نهادهای مالی جهت توسعه کسب و کار ، مشتری مداری و کیفیت گرایی در ارائه خدمات به ذینفعان و توسعه فعالیت ها جهت ارتقاء تجارت کشور با بازارهای بین المللی نیز در سال آتی دنبال خواهد شد.
مهاجرت به نسل دوم معاملات بورس های کالایی
دکتر حامد سلطانی نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران در نشست خبری با اصحاب رسانه به مهاجرت بورس کالا به نسل دوم معاملات که در بورس های کالایی دنیا نیز وجود دارد اشاره کرد و گفت: طی این سال ها بورس کالا در معاملات نقدی و فیزیکی به بلوغ رسیده و امروز با در پیش گرفتن اوراق بهادارسازی معاملات کالاها در حال مهاجرت به نسل دوم معاملات بورس کالا هستیم.
وی اظهار داشت: پس از تقویت و توسعه معاملات اوراق مبتنی بر کالا و آشنایی کلیه فعالان صنایع از مزایا و چگونگی معاملات اوراق بهادار مبتنی بر کالا، به سمت نسل سوم معاملات یعنی قراردادهای فیوچرز و آپشن و حتی ترکیب این دو قرارداد خواهیم رفت تا همانند بورس های کالایی معتبر و پیشرفته دنیا عمده معاملات بورس کالا براساس ابزارهای مالی انجام شود.
اهم اقدامات در سال ۹۴
سطانی نژاد در ادامه به اهم اقدامات بورس کالا در سال ۹۴ اشاره کرد و گفت: در معاملات گواهی سپرده ذرت خوزستان به حجم تقریبی ۱۹۰ هزار تن و ارزشی معادل با ۱۱۹۲ میلیارد ریال رسیدیم که برای تحقق این کار، سامانه الکترونیکی صدور گواهی سپرده کالایی راه‌اندازی و همچنین برای بیش از ۷ هزار کشاورز کد بورسی صادر شد.
مدیرعامل بورس کالای ایران با بیان اینکه با اجرای قیمتی تضمینی ذرت خوزستان به میزان قابل توجهی از هزینه های دولت کاسته شد، افزود: پذیرش ۹ انبار در استان کرمانشاه برای محصول جو و ۲۶ انبار در استان خوزستان برای محصول ذرت دانه‌ای به همراه برگزاری دوره‌های آموزشی و توجیهی برای کشاورزان، مدیران استان‎های منتخب و انبارداران به مدت ۳۵۲۰ نفرساعت از دیگر اقدامات بورس کالا در این حوزه به شمار می رود.
راه اندازی معاملات گواهی سپرده طلا
سلطانی نژاد با بیان اینکه معاملات گواهی سپرده سکه طلای بهار آزادی نیز به تازگی راه اندازی شده است، گفت: در حوزه بازار مشتقه فعالیت هایی همچون امکان‌سنجی راه اندازی قرارداد آتی قیر، آغاز اقدامات برای راه اندازی قرارداد آتی ذرت و زعفران، افزایش زمان معاملات آتی سکه تا ساعت ۱۹:۰۰ که به نوعی فاز نخست پروژه ۲۴ ساعته شدن معاملات است نیز اجرایی شده است.
وی اظهار داشت: همچنین در بخش معاملات آتی سکه، اصلاح مشخصات قرارداد آتی با هدف افزایش عمق بازار مانند تغییر شمار موقعیت های هر معامله گر و کاهش وجه تضمین عملیاتی شد که بخشی از رونق معاملات به این تغییرات مرتبط است.
فراهم کردن زیرساخت های بازار مشتقه ارزی در بورس کالا
سلطانی نژاد با اشاره به تصویب راه اندازی معاملات آتی ارز در شورای عالی بورس گفت: بورس کالا کلیه مقدمات و زیرساخت های لازم برای راه اندازی بازار آتی ارز را فراهم کرده و در صورت اعلام آمادگی همکاران ما در بانک مرکزی، می توانیم ظرف یک هفته این بازار را راه اندازی کنیم.
۱۱ ماه فعالیت بورس کالا از زبان آمار
مدیرعامل بورس کالای ایران در ادامه به آمار معاملات بازار کالای فیزیکی و بازار اوراق بهادار مبتنی بر کالا در ۱۱ ماهه سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل اشاره کرد و گفت: در تالار محصولات صنعتی و معدنی با کاهش ۲۰ درصدی حجم و افت ۳۷ درصدی ارزش معاملات روبه رو شدیم. اما با تلاش و همکاری بورس کالا و وزارت جهاد کشاورزی، ماده ۳۳ قانون افزایش بهره وری کشاورزی در بورس کالا اجرایی شد که برآیند آن رشد ۶۰۰ درصدی حجم و ۹۲۲ درصدی ارزش معاملات تالار کشاورزی بوده است.
دکتر سلطانی نژاد ادامه داد: در تالار محصولات پتروشیمی نیز در ۱۱ ماه امسال با افت ۱۴ درصدی در حجم و کاهش ۲۲ درصدی ارزش معاملات روبه رو شدیم و در بخش فرآورده های نفتی نیز رشد ۱۶ درصدی در حجم و افت ۲۴ درصدی ارزش معاملات به ثبت رسید.
به گفته مدیرعامل بورس کالای ایران، در مجموع حجم کلی بازار فیزیکی بورس کالا در ۱۱ ماه سال جاری افت ۳ درصدی و ارزش معاملات کاهش ۲۷ درصدی را نشان می دهد؛ در این بین نکته قابل توجه این است که از ۲۷ درصد ارزش کاسته شده معاملات، ۲۵ درصد آن به کاهش قیمت کالاها در بازارهای جهانی مرتبط است. همچنین حجم کلی معاملات بازار فیزیکی با توجه به رکود اقتصادی و همچنین اوضاع نامناسب بازارهای کالایی جهان، فقط ۳ درصد کاهش یافته که این آمار نشان می دهد کاهش معاملات به متغییرهای بیرونی ارتباط داشته و مشکلی در فرآیندهای معاملاتی بورس کالا وجود نداشته است.
مدیرعامل بورس کالای ایران در ادامه به آمار معاملات بازار اوراق مبتنی بر کالا اشاره کرد و گفت: در بخش قراردادهای آتی کاهش ۱۵ درصدی ارزش معاملات در ۱۱ ماه امسال به نسبت سال گذشته به ثبت رسیده است که پیش بینی می شود با احتساب ماه پایانی سال و رونق معاملات، به ارزشی فراتر از سال گذشته برسیم.
دکتر سلطانی نژاد در خصوص اوراق سلف موازی استاندارد گفت: در این بخش با توجه به افزایش حجم تامین مالی شرکت ها از بورس کالا، حجم این معاملات با رشد ۵۰ و ارزش معاملات با افزایش ۳۷ درصدی روبه رو شد؛ معاملات گواهی سپرده کالایی که بر روی دو محصول جو کرمانشاه و ذرت خوزستان اجرایی شد هم حجم معاملات اوراق مبتنی بر کالای بورس کالا را افزایش داد.
وی تصریح کرد: با احتساب دو بازار فیزیکی و اوراق مبتنی بر کالا، ارزش کل معاملات بورس کالا به ۴۰۱ هزار میلیارد ریال رسید که در مقایسه با ۱۱ ماهه سال ۹۳ یعنی ۵۲۰ هزار میلیارد ریال ، با ۲۳ درصد کاهش روبه رو شد.
مدیرعامل بورس اظهار کرد: گفتنی است در تالار صادراتی بورس کالای ایران نیز حجم معاملات به ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تن و ارزش معاملات به بیش از ۲۷هزارمیلیارد ریال رسید.
لازم به ذکر است در پایان این نشست این خبری، جلسه پرسش و پاسخ با اصحاب رسانه شد. 

نوشته شده در تاریخ : ۹۴/۱۲/۱۶
دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *1453199479758_ISNA
آخرین اخبار
برگزاری گردهمایی سراسری مسئولین شعب مشهد و دوایر ستادی بانک ایران زمین
بانک ایران زمین به راهکارهای اجرای فناوری بلاک چین دست پیدا می کند
تعامل بین‌المللی در حوزه دانش‌بنیان‌ها یک ضرورت است
فروش املاک و مستغلات بانک ایران‌زمین
تفاهم نامه احراز هویت الکترونیکی مشتریان بین بانک ایران زمین و بانک آینده
رونمایی از دو طرح هدیه کارت و (ایران زمین بوم izboom )
نشست مشترک مدیران استانی بانک ایران زمین و شرکت های تجارت الکترونیک پارسیان و فن آوا
هدایا و جوایز ارزنده بانک ایران زمین در جشنواره بانکداری الکترونیک
اسامی برندگان پویش یک قطره کمتر بانک ایران زمین
گردهمایی سراسری کارکنان شعب بانک ایران زمین
آگهی مناقصه عمومی بانک ایران زمین
سازوکار تولید و صادرات مانند واردات تسهیل شود
بررسی عملکرد نه ماهه شعب استان گیلان بانک ایران زمین
فرهنگ‌سازی برای خرید محصولات دانش‌بنیان یک ضرورت است
در بانکداری دیجیتال امکان ترسیم نقشه سفر مشتری فراهم است
انتصاب سرپرست اداره سرمایه انسانی بانک ایران زمین
بازاریابی و مشتری مداری مهمترین ابزار رقابت سالم است
رشد بودجه‌ای سال آینده محدود است
مرز میان شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ ها نامشخص است
استفاده از تجربه بازنشستگان بهترین فرصت برای توسعه بانک بود
fff
نظرسنجی

نظر شما در برنامه ماه عسل چیست؟

View Results

mahak